logo clinica

משפט חכם ( ולא מתוחכם שהמצאתי ;) אומר - ״אם תקני אוכל בריא לבית, את תאכלי אוכל בריא״. המשוואה אמנם פשוטה, אך היישום?! מבלבל לרובנו.

פרסום אגרסיבי למזונות שמעודדים מחלות ופיתוח דרכים הגורמות לנו להתמכר אליו וכך לרכוש אותו שוב ושוב, אלה הם קומץ מהיסודות הרקובים של תעשייה המזון. לכן - ידע הוא מילת המפתח.

מידע נכון מאפשר לי לקבל החלטות מודעות ובריאות יותר לגבי מוצר המזון שאני שמה בעגלת הקניות שלי. האם הוא מקדם את הבריאות שלי או פוגע בה?
למטרה זו הכנתי עבורך שישה כללי אצבע שבעזרתם נצלח בבריאות את חוויית הקניות בסוּפר.

 

1. יותר מרכיבים - פחות בריאות
זהו כלל אצבע שאומר שכאשר על המדף ישנן מספר אופציות לאותו מוצר, לרוב אני אעדיף לרכוש את המוצר עם התווית שבה רשימת המרכיבים קצרה יותר.

ברוב המקרים רשימת המרכיבים מתארכת כתוצאה מהוספה של חומרים לא בריאים ואף סינטטיים למזון שלנו - שמנים צמחיים מחומצנים, חומרים משמרים, ממתיקים, מתחלבים, חומרי טעם, ריח, מווסתי חומציות ועוד.

למשל, חלב סויה רצוי שיכיל 3 רכיבים בלבד - פולי סויה, מים ומלח. בפועל, רובם יכילו פי 3 ויותר רכיבים כשלרוב נמצא שם גם סוכר, שמן קנולה, תמציות טעם ועוד.

המשמעות היא שפעמים רבות אנו רוכשים מזון או שתייה שמתווספים אליהם חומרים לא בריאים ואפילו מזיקים, מבלי שבכלל שמנו לב. 

אפשר לבחור אחרת.

 

2. מזון מועשר - פחות עשיר
מזון מועשר (או כמו שקוראים לכך בעגה המקצועית - מזון פונקציונלי) הוא מושג שכצרכנים אנו נתקלים בו לא מעט.

החלב מועשר בסידן, הלחם, החטיפים והקורנפלקס מועשרים בויטמינים .. למעשה, כשאני נתקלת במזון מועשר, אני מבינה כי כנראה מדובר במזון מעובד ודל.

הסיבה העיקרית להעשרת המזון שלנו היא שהמזון עבר עיבוד משמעותי שפגע במרכיבים התזונתיים המצויים בו באופן טבעי. אלה מרכיבים תזונתיים שהגוף שלנו זקוק להם ומאחר ומדובר באוכל שרוב האוכלוסייה לצערי צורכת על בסיס יומיומי, המזון למעשה מועשר בויטמינים ומינרלים סינטטיים. כאלה שחברות המזון יעדיפו שלא נדע את מקורם ואיכותם.

האם הוספת הויטמינים והמינרלים למזון בהכרח אומרת שהם איכותיים דיים כדי להיספג במערכת העיכול ובאמת להעשיר אותנו? אין לדעת.

להבא - אל תתנו לצמד המילים האלה לבלבל אתכם.

 

3. ללא סוכר - עם ממתיקים

המון מוצרי מזון ושתייה מתהדרים בכיתוב בולט בו הם מצהירים כי המוצר ״אינו מכיל סוכר״ או ״ללא תוספת סוכר״.

אבל נחשו מה .. הפתעה ! כמעט רוב ההצהרות הללו מסתירות את העובדה כי מה שלא יעשה הסוכר, יעשו הממתיקים המלאכותיים שהוכנסו פנימה.

לכן, בפעם הבאה שאתם בסופר ונתקלים בהצהרה הזאת, סובבו את המוצר לחלק בו מופיעה רשימת המרכיבים ובדקו - האם הוא מכיל מילים כמו סוכרלוז, אצסולפאם-k, מלטודקסטרין, אספרטיים, סכרין .. ? או אולי כאלה ששמותיהם מסתיימים ב״ול״ כמו - סורביטול, מניטול, מלטיטול ..?

אז עכשיו אתם יודעים - נכון, אמנם אין במזון או בשתייה הללו סוכר לבן, אך הוא בהחלט ממותק. ממותק עם ממתיקים מלאכותיים שמידת בטיחותם נותרה עלומה ויש המקשרים אותם להתפתחות או החמרת מחלות מעי דלקתיות, סוכרת, הפרעות קשב וריכוז ועוד.

 

4. סוכר - פנים רבות לו

פעמים רבות אנחנו דווקא כן יודעים להסתכל על הרכיבים, אבל תעשיית המזון ממשיכה להערים קשיים ולתת ״לילד״ הרבה שמות חיבה, כך שלא נדע לזהות כי המוצר שקנינו, ולא כתוב ברכיבים שהוא מכיל סוכר, למעשה מכיל מלא ממנו! פנים רבות לסוכר ואלה הם חלק משמותיו - מלטודקסטרין, תמצית לתת שעורה, סירופ תירס, דקסטרוז, סוכרוז, פרוקטוז, גלוקוז, גלקטוז, סירופ אורז, מלטוז ועוד. למעשה, לסוכר יש יותר מ-50 שמות שונים! היו ערים לכך.

 

5. מלא מלא

שפע המוצרים והתחרותיות שיש ביניהם על הכיס שלנו מביאים איתם, מעבר לבלבול, גם אפשרויות בחירה איכותיות יותר. הבחירה שאני מדברת עליה כאן היא בין מוצר ״רגיל״, למוצר מלא - פסטה מקמח מלא לסוגיו (חיטה מלאה, כוסמין מלא ועוד), אורז מלא (חום / אדום, פרא, שחור..), טחינה מלאה ועוד רבים וטובים. מזונות מלאים נותנים לנו יותר ויטמיני B וסיבים תזונתיים. הם תורמים לתחושת שובע ממושכת, מסייעים לעיכול תקין ועוד הרבה יותר. תתפלאו לגלות כמה אופציות קיימות היום בסופר! מוצרים מלאים כבר מזמן אינם רק נחלת חנויות הטבע ואני ממליצה לבחור בהם ולא באופציות המעובדות יותר.

6. טבעי זה הכי הכי

ואחרון חביב - הכלל הכי הכי בסיסי לצרכנות בריאה - בחרו מזונות שנמצאים במצבם הטבעי, הגולמי, והפכו אותם לעיקר סל הקניות שלכם.

התחילו את מסע הקניות שלכם בסופר במחלקת הפירות והירקות, הדגנים המלאים והקטניות. ככל שיהיה מהם יותר בבית שלכם וזמינים, כך תאכלו בריא יותר.
יתרון נוסף תרגישו גם בכיס שלכם - ברוב המקרים, מוצרי מזון ארוזים ומעובדים עולים יותר. אנחנו משלמים יותר מאחר ולחישוב המחיר של המוצר מתווספות לנו הוצאות המיתוג, הפרסום והאריזה של המוצר. הפסדנו כסף והפסדנו בריאות.

אז בפעם הבאה שאנחנו עומדים בפתח הסופר, נוכל להיכנס אליו כצרכנים נבונים ובריאים יותר.  

 

להעמקת הידע שלך בתזונה והתאמתה לצרכייך האישיים, אתם מוזמנים תמיד ליצור איתי קשר.

 

צרו איתי קשר :)

אשמח לעזור בכל פניה

הדר נבון 052-575-9569

כתובת הקליניקה: ארלוזורוב 4, קרית אונו

 

בבקשה הזן את שמך המלא!
יש להזין מספרים בלבד!
נא להזין כתובת מייל תקנית
Invalid Input